rossleor asseco murr

Tip na víkend: sobota v barvě khaki

V sobotu 29. srpna se ve Vojenském technickém muzeu Lešany uskuteční v pořadí již 13. Tankový den, pořádaný Vojenským historickým ústavem Praha. Výjimečným bodem bude vůbec první představení vojenské historické techniky, kterou letos v červenci získal Vojenský historický ústav Praha výměnou ze Švédska. Své brány otevře lešanské muzeum v 9.30 h, program začíná v 10.30 h. Vstup na tuto akci je tradičně zdarma.

 

Hlavním tématem letošního letního Tankového dne bude představení nových přírůstků do sbírek VHÚ, které tato instituce získala v červenci prostřednictvím výměny ze Švédska. Jde o celou kolekci pásové techniky vyráběné ve Švédsku v licenci ČKD a švédskou techniku, která je bezprostředně spojená s historií čs. armády nebo československé zbrojní výroby. Tvoří ji téměř o dvě desítky kusů bojové techniky, kterou budou moci diváci spatřit úplně poprvé: mezi nimi např. samohybné dělo SAV m/43, protiletadlový kanón Škoda ráže 8 cm vz. 19, pobřežní kanón Škoda ráže 21 cm m/42, pásový obrněný transportér PBV 301, pásový transportér Volvo BV 202, obrněný automobil VKP m/42, radiovůz Volvo 915 "Suggan (prasnice)", protitankový automobil Volvo 9031 a další. Podrobnější informace o těchto pozoruhodných exponátech z oblasti vojenské techniky jsou na www.vhu.cz/klenoty-v-lesanech/
Některé ze zbraní se představí přímo v dynamických ukázkách v letos inovované lešanské aréně (je opatřena novou betonovou dráhou). Další část zbraní bude představena ve statických ukázkách na ploše mezi expozicí protiletadlového dělostřelectva a expozicí děl systému Škoda; tento prostor je poblíž arény. Vedle těchto zbraní se při Tankovém dni představí i početná kolekce tanků, které budou mapovat historii těchto bojových prostředků od meziválečného období až po současnost. Od lehkých tanků československé výroby (např. Lt-35) až po současné tanky, tedy např. izraelský tank Merkava nebo českou verzi tanku T-72, tzn. tank T-72M4CZ.
K tradičně atraktivním lákadlům patří bojová ukázka, která se bude týkat letošního 70. výročí konce druhé světové války, a je tematicky koncipována jako střet vojáků americké armády s německými vojáky v dubnu 1945. V ukázce Wehrmacht vs. US Army se představí bojová technika americké armády i obrněnci německé provenience. Ke slovu se dostane i početná pyrotechnika. Ta bude využita i v ukázce připomínající 70 let od shození atomových pum na japonská města.
V prezentaci současné bojové techniky se představí např. obrněný transportér Pandur, ale také bojové vozidlo ASCOD, automobily Iveco či HMMVW (Humvee) i bezposádkové pozemní vozidlo TAROS. Nebude to však jen vojenská technika, na co lákají organizátoři Tankového dne návštěvníky: K vidění budou také dobové tábory klubů vojenské historie. Prezentaci exponátů tak oživí a zpestří i „živé“ ukázky dobových jednotek: Gardekorps (Wehrmacht), Rota NAZDAR (československá samostatná obrněná brigáda ve Velké Británii), 16. obrněná divize (US Army, 2. světová válka), 4th Infantry Division (US Army, současnost). Součástí Tankového dne bude také křest knihy vojenského historika Vladimíra Franceva Československé zbraně ve světě.

 

 
Publikováno: 25. 8. 2015 | Počet přečtení: 1047