rossleor asseco murr

Kamiony, přes které je vidět

Vizi bezpečnostního systému pro kamiony představila nedávno společnost Samsung. Jde o projekt, který vypadá (zjevně i díky spojenectví s reklamní agenturou LeoBurnett ) velmi zajímavě, a pokud by se takováto novinka ujala, mohla by významně přispět ke snížení nehodovosti, související právě s předjížděním velkých nákladních vozidel.  

 

Řidiči dobře vědí, že předjíždění kamionů zejména v méně přehledných úsecích je ošemetná, a často riskantní záležitost, kterou však mnozí z nich podstupují – bohužel často s tragickými následky. Řešení, které představil jihokorejský technologický gigant pod názvem Safety Truck je jednoduché, elegantní, i když bohužel ne zrovna laciné, což bude asi největší překážkou pro jeho komerční realizaci. Jeho součástí jsou totiž čtyři velkoplošné displeje, umístěné na zádi kamionu, které vytvářejí velkoformátovou projekční plochu, na níž se promítá obraz situace před vozidlem, snímaný bezdrátově propojenou kamerou v čelní části vozu. Kamion se tak stává pro za ním jedoucího řidiče v podstatě průhledným – vidí detailně, jak vypadá silnice před kamionem z pohledu jeho řidiče, a tudíž i zda je možné kamion bezpečně předjet.
Stejně tak je výhodou kamionu Safety Truck také to, že snižuje riziko nehody v důsledku prudkého zabrzdění, nebo např. pokud na silnici vběhne zvíře. Monitory díky technickým parametrům kamery ukazují zřetelně, co se děje před kamionem i v noci ve tmě. Samsung vyvinul a v rámci vlastní dopravní flotily postavil prototyp „transparentního kamionu“, který otestoval v reálném provozu na argentinských silnicích s partnerem v Argentině, která je smutně proslulá právě svým vysokým počtem dopravních nehod souvisejících s provozem kamionů.
I když je v současné době prototyp již mimo provoz, umožnil potvrdit, že tato technologie skutečně funguje. Dalším krokem je provést odpovídající zkoušky v souladu s existujícími národními protokoly a získat potřebná povolení a schválení  - k tomu firma spolupracuje s vládními orgány i nevládními organizacemi pro bezpečnou jízdu. Ovšem kdy by se mohly takovéto „průhledné kamiony“ objevit v běžném provozu, je zatím vzhledem k nákladné technologii zřejmě ještě otázkou vzdálené budoucnosti. Větší šance na realizaci dávají dopravní experti méně nákladným a pro dopravce tudíž ekonomicky atraktivnějším systémům založeným na vzájemné „car-to-car“ komunikaci mezi vozidly, předávajícími si vzájemně různé dopravní informace, které vyvíjejí např. Volvo, Ford, Daimler a další automobilky.
 

 
Publikováno: 7. 9. 2015 | Počet přečtení: 1467