rossleor asseco murr

Unikátní vrtací stroj

Toto unikátní zařízení, tj. lafeta k vrtání v těžko přístupných terénech, které je v České republice použito poprvé, se nyní podílí na sanaci skalního masivu v Dolánkách u Turnova. Masiv lemuje hlavní silniční tah z Prahy do Harrachova a zařízení využívá stavební společnost Swietelsky, jejíž mateřský závod z Rakouska stroj do Čech zapůjčil. 

 

Jde vlastně o nákladní podvozek s teleskopickým výložníkem a s lafetovou vrtací nástavbou. Celková hmotnost zařízení je v závislosti na použitém podvozku maximálně 30 t. Dosah teleskopického ramene je až 25 metrů nad úroveň pracovní plochy za předpokladu využití výškové pracovní plošiny pro obsluhu. Technik zařízení ovládá dálkově za použití panelu zavěšeného na krku.
Výhodou zařízení je možnost vrtat bez výpažnice až do hloubky 16 m, což umožňuje použít při sanacích až 16metrové kotvy a svah tak upevnit s podstatně dlouhodobějším účinkem než při kratších vrtech. Zařízení se může také využít pro instalaci injektovaných vrtaných kotev až do profilu IBO R51 (typ samozávrtné kotvy). V případě nepažených vrtů je maximální profil vrtání 110 mm. Tento kombinovaný stroj je vhodný pro použití v místech, která jsou pro stroje s pásovým podvozkem nedostupná, např. strmé zemní a skalní svahy.
Při vrtání kotev do skal se nejprve vyvrtají všechny otvory pro kotvy a po následné instalaci kotevních tyčí se provede injektáž. Postupuje se tak z toho důvodu, že při vrtání samotného otvoru vznikají vysoké teploty a v případě okamžité aplikace injektážní směsi by došlo k jejímu předčasnému zatvrdnutí. Na vyvrtání dlouhých vrtů se používají speciální vrtáky s tvrdou korunkou a nikoliv rovnou samozávrtné IBO-kotvy. Předchází se tak případnému otupení korunky kotvy a nedokončení vrtu v případech, kdy není předem přesně známa tvrdost materiálu, do kterého se vrtá. Pokud je tvrdost materiálu ověřena a je jisté, že korunka na kotvě vydrží po celou dobu vrtu, vrtá se rovnou s kotvou, ale bez injektážní směsi, jen za vyfoukávání vzduchem. Injektážní směs je doplněna následně po dokončení vrtu. Z výše uvedeného důvodu se rovnou samozávrtnými IBO-kotvami vrtá především do měkkého podloží, například do štěrkové nebo štěrkopískové vrstvy, eventuálně do jílů.
 

 
Publikováno: 30. 9. 2015 | Počet přečtení: 976