Nový typ axiálního ventilátoru pro odvětrávání důlních štol
Akciová společnost ZVVZ MACHINERY vyvinula nový typ axiálního (osového) ventilátoru pro odvětrávání důlních děl, který jako první využívá společnost Severní energetická v Dole Kohinoor v Horním Jiřetíně. Právě na její popud nové řešení vzniklo poté, co firma získala povolení k dobývání hnědého uhlí ve svazích velkolomu ČSA. Ventilátory byly do provozu uvedeny letos v létě a nyní odvětrávají 1700 m důlních chodeb.
„Šlo o pilotní projekt, který může mít pro hornictví v této lokalitě nesporný význam. Povrchová těžba naráží na územní limity a řešení ve velkolomu ČSA se hledá i pro vytěžení zbytků zásob hnědého uhlí v závěrných svazích metodou chodbicování. Nemusí se tedy otevírat nákladná nová šachta pro hlubinný důl,“ vysvětluje Pavel Bočan z oddělení prodeje ventilátorů ZVVZ MACHINERY.
Speciální důlní ventilátory APH 1120 se od těch běžných liší především tím, že ventilátor má atypické uspořádání a je doplněn o prvky pro zajištění provozu v prostředí, v němž může nastat výbuch. Stejně netradiční je i umístění pohonu. Ten je místo do jádra ventilátoru umístěn až za jeho výfukovou částí a s rotorem je propojen pomocí speciální hřídele a několika spojek. Ventilátory tedy splňují všechny požadavky na spolehlivý a bezpečný provoz v důlním prostředí. Díky své mobilitě je lze po vytěžení zásob uhlí přemístit z jedné lokality do další.
Závodní Dolu ČSA Antonín Kotrbatý oceňuje, že všechny požadavky byly beze zbytku splněny a technické problémy vyřešeny. „Ventilátory jsme obdrželi včas, ještě před proražením chodeb. Nyní odvětrávají na 1700 metrů chodeb bez jakýchkoliv problémů. Chod je tichý a bez vibrací,“ doplnil a ocenil perfektně odvedenou práci.
Při ní v ZVVZ pracovalo několik týmů, které řešily aerodynamiku a konstrukci ventilátoru. Součástí dodávky bylo také lutnové potrubí, kompenzátory a klapky, sloužící k odvětrání štol v místě ražby.
Nový produkt, zajišťující odvětrání důlních děl při dobývaní metodou chodbicování nebo metodou „pillar room“, umožňuje ZVVZ MACHINERY hledat zákazníky také v zahraničí, např. v Srbsku, Černé Hoře či Turecku. V Česku je firma nyní jediným výrobcem, který může takový druh ventilátorů nabídnout. Už proto také registruje zájem dalších tuzemských hnědouhelných dolů.
O firmě
Akciová společnost ZVVZ MACHINERY je součástí strojírenského holdingu ZVVZ GROUP. Ten letos očekává růst tržeb z loňských dvou miliard na 2,5 mld. korun a zisk 55 milionů korun. Holding sídlí v Milevsku, kde zaměstnává na 840 lidí. Tvoří ho ještě společnosti ZVVZ–Enven Engineering, ZVVZ a.s., ZVVZ Nemovitosti, ZVVZ Energo a ZVVZ Invest.