asseco Aimtec murr

Nový typ axiálního ventilátoru pro odvětrávání důlních štol

Akciová společnost ZVVZ MACHINERY vyvinula nový typ axiálního (osového) ventilátoru pro odvětrávání důlních děl, který jako první využívá společnost Severní energetická v Dole Kohinoor v Horním Jiřetíně. Právě na její popud nové řešení vzniklo poté, co firma získala povolení k dobývání hnědého uhlí ve svazích velkolomu ČSA. Ventilátory byly do provozu uvedeny letos v létě a nyní odvětrávají 1700 m důlních chodeb. 

 

„Šlo o pilotní projekt, který může mít pro hornictví v této lokalitě nesporný význam. Povrchová těžba naráží na územní limity a řešení ve velkolomu ČSA se hledá i pro vytěžení zbytků zásob hnědého uhlí v závěrných svazích metodou chodbicování. Nemusí se tedy otevírat nákladná nová šachta pro hlubinný důl,“ vysvětluje Pavel Bočan z oddělení prodeje ventilátorů ZVVZ MACHINERY.
Speciální důlní ventilátory APH 1120 se od těch běžných liší především tím, že ventilátor má atypické uspořádání a je doplněn o prvky pro zajištění provozu v prostředí, v němž může nastat výbuch. Stejně netradiční je i umístění pohonu. Ten je místo do jádra ventilátoru umístěn až za jeho výfukovou částí a s rotorem je propojen pomocí speciální hřídele a několika spojek. Ventilátory tedy splňují všechny požadavky na spolehlivý a bezpečný provoz v důlním prostředí. Díky své mobilitě je lze po vytěžení zásob uhlí přemístit z jedné lokality do další.
Závodní Dolu ČSA Antonín Kotrbatý oceňuje, že všechny požadavky byly beze zbytku splněny a technické problémy vyřešeny. „Ventilátory jsme obdrželi včas, ještě před proražením chodeb. Nyní odvětrávají na 1700 metrů chodeb bez jakýchkoliv problémů. Chod je tichý a bez vibrací,“ doplnil a ocenil perfektně odvedenou práci.
 Při ní v ZVVZ pracovalo několik týmů, které řešily aerodynamiku a konstrukci ventilátoru. Součástí dodávky bylo také lutnové potrubí, kompenzátory a klapky, sloužící k odvětrání štol v místě ražby.
Nový produkt, zajišťující odvětrání důlních děl při dobývaní metodou chodbicování nebo metodou „pillar room“, umožňuje ZVVZ MACHINERY hledat zákazníky také v zahraničí, např. v Srbsku, Černé Hoře či Turecku. V Česku je firma nyní jediným výrobcem, který může takový druh ventilátorů nabídnout. Už proto také registruje zájem dalších tuzemských hnědouhelných dolů.

O firmě
Akciová společnost ZVVZ MACHINERY je součástí strojírenského holdingu ZVVZ GROUP. Ten letos očekává růst tržeb z loňských dvou miliard na 2,5 mld. korun a zisk 55 milionů korun. Holding sídlí v Milevsku, kde zaměstnává na 840 lidí. Tvoří ho ještě společnosti ZVVZ–Enven Engineering, ZVVZ a.s., ZVVZ Nemovitosti, ZVVZ Energo a ZVVZ Invest.
 

 
Publikováno: 30. 10. 2015 | Počet přečtení: 894