Čeští veteráni jaderného průmyslu byli oceněni za přínos k jeho rozvoji
V budově Národního domu na Smíchově v Praze byli u příležitosti 60. výročí zahájení využívání jádra k mírovým účelům v České republice v říjnu slavnostně oceněni zasloužilí čeští pracovníci z oblasti jaderného průmyslu. Slavnostního večera se zúčastnili veteráni jaderného průmyslu z Ruska, Ukrajiny a Čech, i členové Mezinárodního svazu jaderné energetiky a průmyslu.
Za zvláštní zásluhy v oblasti mezinárodní spolupráce byli oceněni čestným uznáním ruské Státní korporace pro atomovou energii Rosatom: Jan Zdebor - technický poradce generálního ředitele společnosti ŠKODA JS a. s., Petr Otčenášek - autor více než 200 vědeckých prací v oblasti jaderné energetiky, Pavel Šotola a Jan Petr - odborníci na mezinárodní jaderné projekty, Zdeněk Kříž - hlavní expert ÚJV Řež, Jozef Víta - expert a konzultant v oblasti jaderné energie, Jaromír Novák - generální ředitel společnosti Euroenergy, Karel Křížek - generální ředitel ÚJV Řež a expert na bezpečné skladování a uložení jaderného paliva společnosti EGP Invest Jan Benešík.
Jaderná energie v současné době tvoří více než třetinu výroby elektřiny v rámci České republiky, tuzemské strojírenské firmy vyvážejí svoji produkci do mnoha zemí a vědecké i aplikované projekty českých expertů jsou známé a oceňované i na světové úrovni. Do konce 20. století československý průmysl vyrobil 24 reaktorů VVER, z nich bylo 21 typu VVER-440 a tři reaktory typu VVER-1000. Čeští vědci přinesli zásadní vklad do zdokonalování technologie VVER, do zvyšování její bezpečnosti a spolehlivosti.
Také v současné době se čeští experti aktivně účastní projektů Rosatomu, mezi nimiž je výstavba bloků s reaktory VVER-1200 na Novovoroněžské a Leningradské jaderné elektrárně a vývoj reaktorů na bázi rychlých neutronů BN-800, výstavba výzkumného reaktoru MBIR v ruském Dimitrovgradu, výstavba indické jaderné elektrárny Kundankulam, turecké Akkuyu a další projekty v různém stupni realizace.