V ČR roste počet čínských investic - a špionů
Zatímco dosud byl podíl přímých čínských investic zprostředkovaných vládní agenturou CzechInvest oproti jiným zemím, jako je např. Německo, Japonsko či USA, nevýrazný, nyní zájem čínských investorů významně roste.
„V současné době zaznamenáváme vlnu zájmu čínských investorů o Českou republiku, která by do budoucna mohla přinést zajímavé investiční projekty. Tomu nahrává i otevření první české pobočky bankovního domu Bank of China, což významně usnadní vstup čínských investorů na český trh,“ uvedla mluvčí agentury Petra Menclová. Podle údajů Hospodářské komory má ČR s Čínou sedm společných podniků působících v tuzemsku, jejichž celkový obrat za dobu jejich působení dosáhl 4,1 bilionu Kč. Čína je v Česku po Německu 2. největší dovozce a v objemu českého exportu zaujímá 18. místo. Podle člena představenstva Svazu průmyslu a dopravy a šéfa Brano Group Pavla Juříčka, si Čína před lety vytipovala Česko jako bránu do Evropy. „Riziko, že čínské firmy převezmou český byznys, a budou dovážet komponenty např. pro automobilový průmysl či strojírenství, je minimální. Nebojme se toho,“ uvedl Juříček pro deník E15.
Obavy však má Bezpečnostní informační služba (BIS), která ve své výroční zprávě za rok 2014 konstatuje, že „v případě čínské moci a jejích zpravodajských služeb se nesl rok 2014 ve znamení důrazu na vlivovou infiltraci do českých politických a státních struktur a sběru politického zpravodajství. Poukazuje také na rizika ohledně kybernetické bezpečnosti, zejména rostoucí vliv čínských společností Huawei a ZTE na českém trhu, s upozorněním na to, že obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. BIS rovněž upozorňuje na aktivitu ruských špionů, které podle ní začala zajímat účast Česka v mezinárodních vědeckotechnických projektech a přístup k penězům z grantů. Kromě vědy špioni z východu, podle výroční zprávy BIS, dlouhodobě sledují energetiku.