rossleor asseco murr

Atom a umění v pražském Rudolfinu

I když je jaderný průmysl spojován obvykle výhradně s energetikou, nejde vždy jen o ryze technicko-ekonomické záležitosti. Palivová společnost TVEL se např. kromě výzkumu a vývoje paliva pro jaderné elektrárny a obchodování s touto komoditou výrazně angažuje i v kulturní oblasti. 

 

Firma mj. podpořila koncert Valerije Gergijeva v Praze, který proběhl v rámci série koncertů tohoto předního světového dirigenta a uměleckého ředitele petrohradského Mariinského divadla. Na koncertech, které se konaly 27., 28. a 29. ledna v pražském Rudolfinu, vystoupil jako sólista koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček.
V Česku nevystoupil Valerij Gergijev poprvé - začátkem 80. let minulého století odehrála pod jeho vedením Moravská filharmonie první symfonii Antonína Dvořáka, dvakrát byl také hostem hudebního festivalu Pražský podzim a v roce 2014 v rámci koncertu podporovaného Rosatomem předvedl v Rudolfinu příznivcům klasické hudby svou interpretaci ruských skladatelů Čajkovského, Musorgského a Rachmaninova.
Při příležitosti letošní série koncertů maestra Gergijeva za podpory palivové společnosti TVEL a brněnské strojírenské skupiny ALTA měli hosté koncertu zhlédnout také další uměleckou událost spojenou s jaderným průmyslem v podobě unikátní fotovýstavy Jaderné palivo – umění špičkových technologií.
Viceprezident společnosti TVEL, Konstantin Sokolov, uvedl: „S radostí v Evropě podporujeme ruskou kulturu a pyšníme se tím, že jsme měli možnost zde v Česku, v nejkrásnějším evropském koncertním sále předvést dílo jednoho z nejlepších světových muzikantů Valerije Abisaloviče Gergijeva. Věřím tomu, že spolupráce s Českou filharmonií bude pokračovat i v budoucnu.“

 
Publikováno: 11. 2. 2016 | Počet přečtení: 828