rossleor asseco murr

Umění a atomová technika se představují na ČVUT

Jak spolu souvisejí vitráže Milánského chrámu, mozaika starého Řecka, pyramida pařížské galerie Louvre, skicy Leonarda da Vinciho, ruská matrjoška a další díla s výrobou paliva pro jaderné elektrárny? Odpověď na to se můžete dozvědět na unikátní výstavě instalované v aule Strojní fakulty ČVUT na adrese Karlovo náměstí 13, Praha 1. Šance navštívit tuto pozoruhodnou akci se nabízí do 30. dubna letošního roku. 

 

 

Výstavu s názvem Jaderné palivo - umění špičkových technologií, kterou pořádá společnost TVEL ve spolupráci s ČVUT, tvoří velkoformátové fotografie, na nichž jsou různé aspekty moderní technologie výroby jaderného paliva představeny v kontrastu s významnými uměleckými díly z lidské historie. Základní myšlenkou výstavy probíhající právě v roce, kdy oslavujeme 60. výročí jaderného průmyslu v České republice, je propojení špičkových technologií, využívaných při výrobě jaderného paliva a nejvýznamnějších děl světového kulturního dědictví. Hlavním úkolem projektu je zejména zpřístupnit veřejnosti osobitou magii tohoto tvůrčího procesu, jeho harmonii a kreativitu, jako společný základ umění a hi-tech. Jako objekty fotografům posloužily vzorky produkce, výrobní procesy, zařízení a technologie palivové společnosti TVEL, které autoři následně postavili jako protipól a paralelu nejvýznamnějších uměleckých děl z oblasti výtvarného umění, sochařství, folklórních artefaktů a uměleckých šperkařských děl.
Jak zdůraznil doc. Ing. Radek Škoda, Ph.D., ze Strojní fakulty ČVUT, fakulta se aktivně podílí na výzkumech v oblasti jaderného paliva a z tohoto důvodu výstava, pořádaná jedním ze světových lídrů v této oblasti, přitahuje pozornost nejen expertů na jadernou problematiku, ale i studentů, kteří budou po ukončení fakulty pracovat v zodpovědných funkcích v energetice. Spojení špičkových technologií jaderného paliva a výtvarného umění je unikátní a velice inspirativní a každý, kdo bude chtít vidět, nakolik se např. centrifuga, využívaná v procesu obohacování uranu, podobá gramofonové desce, se může přijít na vlastní oči přesvědčit na výstavu v aule Strojní fakulty ČVUT, konstatuje Radek Škoda.
  

 
Publikováno: 7. 4. 2015 | Počet přečtení: 3273