rossleor asseco murr

Svět nedestruktivního testování se schází poprvé v Česku

Praha je ve dnech 6. - 10. října letošního roku dějištěm unikátní mezinárodní akce v oboru nedestruktivního testování - 11th European Conference on NDT, neboli 11. Evropská konference o nedestruktivním zkoušení, která hostí - poprvé v ČR - světovou vědeckou špičku v tomto oboru. Kromě seznámení s posledními technickými novinkami v oblasti NDT přináší mj. jedinečnou šanci k setkání s objevitelem Higgsova bosonu, či memristoru.

 

Jak uvedl šéf českých organizátorů konference, prezident České společnosti pro NDT (ČNDT) Doc. Ing. Pavel Mazal, CSc z VUT v Brně, jde o dosud vůbec největší podobnou akci svého druhu v ČR, událost zcela mimořádného významu, která se v dohledné době rozhodně nebude opakovat a je tak unikátní příležitostí k seznámení s vrcholnou skupinou světových expertů v oblasti NDT a jejich prací. V průběhu konference se uskuteční mj. setkání s význačnými osobnostmi v oboru, jako je např. tisková beseda s nositeli Nobelovy ceny prof. Higgsem (plánovaná na úterý 7. října) a také s prof. Chuem z Japonska.
Prof. Peter Higgs získal v roce 2013 Nobelovu cenu za fyziku za předpověď (v r. 1964!) existence nové elementární částice nazvané„Higgsův boson“, a Prof. Leon O. Chua je objevitelem principu a vynálezce nového paměťového prvku „memristoru“, který v blízké budoucnosti nahradí současné tranzistorové paměti. Ve středu 8. října pak proběhne ve velkém sále Kongresového Centra Praha „Evropský Den Vědy“ (European Research Day - ERD), který v rámci konference pod záštitou Akademie věd ČR pořádá ACADEMIA NDT International spolu s International Committee on NDT (ICNDT), kde budou mít oba zmínění vědci stěžejní přednášky (více zde). Dalšími body programu budou vystoupení zástupců Evropské komise k problematice nového programu EU„HORIZON 2020“ a dalších předních světových odborníků v oblastech nedestruktivního testování a hodnocení materiálů a konstrukcí a průmyslové diagnostiky. Zajímavá bude také prezentace mezinárodního střediska jaderného výzkumu CERN, v rámci odpoledního programu pak společný workshop ICNDT / NDT Academia “Význam NDT výzkumu”, přednáška zaměřená na nedestruktivní výzkum lehkých komponent, aplikace v leteckém a jaderném průmyslu apod.
Kromě sekcí zaměřených na různá témata podle jednotlivých oblastí NDT jsou součástí konference i Speciální sekce věnované otázkám bezpečnosti v neinvazivních metodách v medicíně a biologii, NDT na železnici, minisympozium “Wave Modelling in Solids” a SIMPOSIUM (projekt FP7 - simulace v NDT).
Součástí konference je také výstava nejmodernější NDT techniky v podobě prezentace novinek renomovaných výrobců.

Podrobnější informace o konferenci, včetně detailního programu, lze získat na oficiálních webových stránkách akce: www.ecndt2014.com.
 

 
Publikováno: 6. 10. 2014 | Počet přečtení: 3549