Pragodent představí hi-tech ve stomatologii, pomohou i moderní strojírenské technologie
Na Výstavišti v pražských Holešovicích se ve dnech 9. - 11. října představí na 22. ročníku stomatologického veletrhu PRAGODENT nejnovější technologie nejen v této oblasti. Veletrhu se každoročně účastní naprostá většina českých firem z oboru a prostřednictvím svých českých zastoupení i světová špička.
O vysokém zájmu o tuto specializovanou akci svědčí tradiční vysoká účast - minulý rok se na výstavní ploše 10 100 m2 představilo 721 firem, a navštívilo ho téměř 9000 návštěvníků, převážně z řad profesionálů. Vystavující firmy představí i letos kompletní nabídku dentálního trhu pro stomatologické ordinace a laboratoře, softwarové vybavení, nástroje pro prevenci, hygienu a bezpečnost práce, farmaceutické výrobky a odborné publikace, včetně řady novinek. Mezi ně patří i nové metody a postupy, které se začínají uplatňovat v soudobé medicíně, jako např. výroba dentálních protetik pomocí tzv. aditivních technologií - k nejznámějším patří v poslední době např. 3D tisk. K dalším, jejichž uplatnění se předpokládá právě ve stomatologii a medicíně, patří i laserové spékání práškových kovů (laser cusing, laser sintering), které mají své kořeny původně ve strojírenském průmyslu.
Na PRAGODENTu představí tuto technologii firma Misan s.r.o., která na českém trhu zastupuje německou značku Concept Laser, jež se již řadu let zabývá vývojem, výrobou a dodávkami strojů pro laser sintering pro nejrůznější průmyslová odvětví. Řada zařízení Concept Laser představuje současnou špičku v oblasti technologie vrstveného laserového spékání práškových kovů, jako jsou např. korozivzdorné, nástrojové oceli, slitiny titanu, hliníku, CoCr, Inconel nebo drahé kovy (Au, Ag). Systém vyrábí součásti aditivní technologií, známou také jako rapid prototyping, kdy dochází k lokálnímu natavení ve vrstvách nanášeného kovového prášku pomocí usměrňovaného laseru. Uplatnění nachází při výrobě hotových dílů, které nelze běžnými výrobními metodami zhotovit (např. s konformním vnitřním chlazením, porézní struktury, bezešvě zřetězené díly, atd.) nebo při prototypové výrobě odlitků bez nutnosti výroby formy. Na veletrhu firma Misan představí možnosti systému Concept Laser Mlab cusing, což je malý stroj pro laserové spékání kovů, určený zejména právě pro výrobu kostních náhrad a zubních protetik, uplatnění však nachází i při výrobě šperků, menších precizních součástek apod. Jde o laboratorní provedení stroje pro výrobu součástí metodou laserového spékání, vybavené pro stavbu dílů z velmi široké škály materiálů, ve verzi Concept Laser Mlab cusing R umožňuje i práci s reaktivními materiály. Podobné možnosti nabízí i jeho „větší bratříček“ Concept Laser M1 cusing, se stavební komorou základní velikosti pro výrobu malých a středně velkých součástí pomocí zmíněné technologie - kromě dentálních a ortopedických produktů nachází uplatnění i v automobilovém a leteckém průmyslu a při výrobě forem. Utěsněná komora umožňuje v případě potřeby použití inertního plynu, vzhledem k tomu, že manipulační prostor je volně přístupný, lze však zpracovávat pouze stabilní práškové materiály.