Technologie LED a inovativní řešení pro šetrné budovy
Společnosti Osram a Siemens uspořádali celoevropské turné o inovativních technologiích osvětlení ve stavebnictví. Specializovaná výstava s názvem Building KnowLEDge Tour 2011, je zaměřená na nejmodernější technologie pro „inteligentní“ budovy a navštíví 21 měst ve 12 zemích Evropy.
Nový projekční a značící software CLIP PROJECT 8.0 Advanced
Plánovací modul programu CLIP PROJECT je lety osvědčený nástroj pro navrhování a dokumentaci svorkovnic. CLIP PROJECT je kompatibilní jak se systémy elektroprojekce mnoha významných výrobců, tak i s tabulkovými programy a editory.
Gagarinovi předchůdci
Jako první se do vesmíru podívali psi Cigan a Dezik, kteří 22. června 1951 letěli v družici Sputnik 2 do výšky více než 100 km a pak se úspěšně snesli padákem na Zemi. V družici stejného typu byl 3. listopadu 1959 vyslán do vesmíru na oběžnou dráhu v satelitu Sputnik 2 pes Lajka, ale bez plánovaného návratu. Měl vědcům během 5denního pobytu v kosmu získat informace o přežití v kosmických podmínkách. I když Lajka zahynula zřejmě několik hodin po startu (některé zdroje udávají tři dny) na následky stresu a přehřátí, ukázala, že živý tvor může přežít start do kosmu a beztížný stav. Další psí kosmonauti, fenky Strelka a Bělka, svou výpravu necelý rok před Gagarinem přežily, a ve Sputniku 5 kroužily v roce 1960 jeden den na oběžné dráze a vrátily se na Zem – jako první z orbitu. Před letem prvního člověka do kosmu bylo do vesmíru vypuštěno celkem 29 raket se zvířaty (v SSSR začaly pokusy se zvířaty už v roce 1949), 10 psů přitom zahynulo.
Vysoká přesnost měření vzdálenosti s laserovým senzorem
Na český trh dodává německý výrobce Sensor Instruments, prostřednictvím brněnské firmy Rem-Technik, senzory, které se úspěšně uplatňují v různých odvětvích průmyslu. Jde hlavně o aplikace v automobilovém, strojírenském, tiskařském, sklářském a dřevozpracujícím průmyslu.
Rusko se stane šestým největším trhem s auty
Během 10 let se Rusko podle analytiků zřejmě stane další automobilovou velmocí. Pokud vyjdou prognózy společnosti Boston Consulting Group, o nichž informoval server autorevue.cz, bude v roce 2020 Rusko šestým největším automobilovým trhem světa, kde se prodávají ročně 4 miliony vozů, zatímco v současnosti zaujímá 10. příčku. I když se v posledních dvou letech zatím země potýkala spíše s problémy, podle Boston Consulting Group, ruský trh s automobily poroste každoročně o 8 až 14 %, a v roce 2013 se dostane na úroveň „doby předkrizové“, kdy se v zemi budou ročně prodávat 3 miliony automobilů. Za 5 let poté, v roce 2018, už by mohlo Rusko předstihnout Německo a stát se největším trhem s automobily v Evropě. Prodeje osobních a lehkých užitkových vozů ve srovnání s předchozím rokem vzrostly v roce 2010 o 30 % - podle Association of European Businesses se v Rusku prodalo 1, 91 milionu automobilů - a letos ruská vláda očekává na trhu s automobily 15% růst. Na růstu prodejů v loňském roce mělo podle analytiků ze 70 % vliv zavedení šrotovného, které podpořilo hlavně prodeje modelu Lada (loni se prodával zhruba o polovinu lépe než v roce předchozím). Tento krok ruská vláda učinila, aby podpořila hlavního místního výrobce AvtoVaz, který se ocitl v obtížné situaci a toto opatření bude zřejmě podporovat růst automobilového trhu i v první polovině letošního roku.
CoroMill Plura: novinka pro přesné obrábění malých součástí
Firma Sandvik Coromant, která se specializuje na obráběcí nástroje a nástrojové systémy, zařadila do své nabídky novou řadu drobných stopkových fréz s kulovým čelem CoroMill Plura.
Analytické systémy umí vyžít informace ze sociálních sítí
Nová verze systému BusinessObjects, který uvedla na trh společnost SAP, podporuje mobilní technologie a propojení se sociálními sítěmi. Systémy BI a EIM verze 4.0 představují podle výrobce revoluci ve světě analytických nástrojů.
Budou elektromobily zdrojem domácí elektřiny?
Společnost Sharp vyvinula inteligentní měnič napětí, který umožňuje využívat baterie elektromobilů jako akumulátory pro domácí použití. Firma bude dál důkladně testovat tento systém především z hlediska bezpečnosti a spolehlivosti s cílem učinit jej komerčně dostupným v nejbližší budoucnosti.
Vzduchové jističe v OEZ
Výrobce nízkonapěťové jisticí techniky společnost OEZ z Letohradu, která patří do skupiny Siemens a je největším závodem svého druhu v zemi, dosáhla rekordní úrovně výroby. Aktuálně zaměstnává 1800 pracovníků, což je nejvíce v historii firmy. Pro výrobu vzduchových jističů musela být postavená nová výrobní hala, do které byla v rámci koncernu přesunuta produkce vzduchových jističů z Berlína. Díky této nové výrobě OEZ otevřel dalších 180 nových míst a Nová hala s plochou 2460 m2 je největší halou v areálu OEZ. Bezprostředně k ní přiléhají i nové prostory skladu a expedice s plochou 790 m2. Po nastěhování technologií a testovacím provozu se rozběhla výroba vzduchových jističů Siemens pro celý svět. Denně jich v nové hale vyrobí přes 200 ks. Vzduchové jističe, které OEZ prodává pod produktovou značkou Arion, jsou určeny k jištění napájení velkých, energeticky náročných technologických celků v průmyslu, energetice či veřejné infrastruktuře.
Vozíky STILL v centrále pro humanitární akce
Hasičský záchranný sbor ČR (HZS ČR) v listopadu 2010 otevřel u mezinárodně významné dálnice ve Zbirohu Národní základnu humanitární pomoci, která byla spolufinancována ze strukturálních fondů EU. Největší zařízení svého druhu v ČR je určeno k poskytování a přijímání humanitární pomoci do a ze zahraničí a má přispět ke zdokonalení logistiky při živelných pohromách jako jsou např. povodně. Sklad bude sloužit i pro spolupráci zemí EU. Nový objekt s 2500 m2 skladovacích a manipulačních ploch je využíván pro skladování materiálu, garážování techniky, k distribuci humanitární pomoci na jakékoliv místo určení i k ubytování záchranářů. Veškerou manipulační techniku dodala společnost STILL. Intralogistické procesy v objektu zajišťuje flotila 6 vozíků - 2 čelní dieselové vysokozdvižné vozíky o nosnosti 2500, resp. 5000 kg, 2 elektrické nízkozdvižné a 2 elektrické vysokozdvižné vozíky. „Manipulační technika pracuje v běžném provozu, ale hlavně je připravena k okamžitému zásahu při mimořádných událostech, takže plné nasazení je nárazové. Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru manipulační techniky byl proto pohon a firma STILL nabízí hybridní technologii pohonu vozíků. Dalším neméně důležitým kritériem byla samozřejmě cena, prodloužená záruční doba a závazek dodání manipulační techniky v uvedeném termínu,“ komentuje rozhodnutí o výběru dodavatele pro tento projekt pplk. Tomáš Vlašánek z generálního ředitelství HZS ČR.